Awards, Prizes, Fellowships, and Grants 2007

Award for Scholarly Distinction

  • Martin Duberman (Lehman College and the Graduate School, City Univ. of New York)
  • Jack P. Greene (Johns Hopkins Univ.)
  • Anne Firor Scott (Duke Univ.)

The Troyer Steele Anderson Prize

  • Roy Rosenzweig (George Mason Univ.)

Beveridge Family Teaching Award

  • The Civics Team at Little Rock Central High School: Mike Johnson, Adam Kirby, Cynthia Mahomes, Keith Richardson, Rachel Rigsby, April Rike, Sarah Schutte, Kirby Shofner, George West, and Stan Williams.

Herbert Feis Award for Distinguished Contributions to Public History

  • David H. DeVorkin (National Air and Space Museum, Smithsonian Institution)

William Gilbert Award

  • Sam Wineburg (Stanford Univ.)
  • Susan Mosborg (Univ. of Washington)
  • Dan Porat (Hebrew Univ. of Jerusalem)
  • Ariel Duncan (Oberlin Coll.)

Nancy Lyman Roelker Mentorship Award

  • Christine Hays (Poudre High School, Fort Collins, Colorado)

Honorary Foreign Member

  • João José Reis  (Federal University of Bahia, Brazil)

John E. O’Connor Film Award

  • Sacco and Vanzetti (Willow Pond Films, 2007), director and producer: Peter Miller, editor and producer: Amy Carey Linton 

Book Awards

Herbert Baxter Adams Prize

  • Francine Hirsch (Univ. of Wisconsin-Madison), for Empire of Nations: Ethnographic Knowledge and the Making of the Soviet Union (Cornell University Press, 2005).

George Louis Beer Prize

  • Mark Atwood Lawrence (Univ. of Texas at Austin), for Assuming the Burden: Europe and the American Commitment to War in Vietnam (University of California Press, 2005).

Albert J. Beveridge Award

  • Allan M. Brandt (Harvard Univ.), for The Cigarette Century: The Rise, Fall, and Deadly Persistence of the Product that Defined America (Basic Books, 2007).

James Henry Breasted Prize

  • John F. Matthews (Yale Univ.), for The Journey of Theophanes: Travel, Business, and Daily Life in the Roman East (Yale University Press, 2006).

John H. Dunning Prize

  • Linda L. Nash (Univ. of Washington Seattle), for Inescapable Ecologies: A History of Environment, Disease, and Knowledge (University of California Press, 2007).

John Edwin Fagg Prize

  • Sabine MacCormack (Univ. of Notre Dame), for On the Wings of Time: Rome, the Incas, Spain, and Peru (Princeton University Press. 2006).

John K. Fairbank Prize in East Asian History

  • Eugenia Y. Lean (Columbia Univ.), for Public Passions: The Trial of Shi Jianqiao and the Rise of Popular Sympathy in Republican China (Univ. of California Press, 2007).

Morris D. Forkosch Prize

  • Deborah Cohen (Brown Univ.), for Household Gods: The British and their Possessions (Yale University Press, 2006).

Leo Gershoy Award

  • Richard B. Sher (New Jersey Institute of Technology), for The Enlightenment and the Book: Scottish Authors and Their Publishers in Eighteenth-Century Britain, Ireland, and America (University of Chicago Press, 2006).

Joan Kelly Memorial Prize in Women’s History

  • Mrinalini Sinha (Pennsylvania State Univ.), for Specters of Mother India: The Global Restructuring of an Empire (Duke University Press, 2006)

Littleton-Griswold Prize

  • Dalia Tsuk Mitchell (George Washington Univ. Law School), for Architect of Justice: Felix S. Cohen and the Founding of American Legal Pluralism (Cornell University Press, 2007)

J. Russell Major Prize

  • Martha Hanna (Univ. of Colorado at Boulder), for Your Death Would Be Mine: Paul and Marie Pireaud in the Great War (Harvard University Press, 2006)

Helen and Howard R. Marraro Prize

  • John A. Davis (Univ. of Connecticut), for Naples and Napoleon: Southern Italy and the European Revolutions, 1780–1860 (Oxford University Press, 2006)

George L. Mosse Prize

  • David Blackbourn (Harvard Univ.), for The Conquest of Nature: Water, Landscape, and the Making of Modern Germany (W.W. Norton, 2006)

James A. Rawley Prize in Atlantic History

  • Sabine MacCormack (Univ. of Notre Dame), for On the Wings of Time: Rome, the Incas, Spain, and Peru (Princeton University Press, 2006)

Wesley-Logan Prize

  • Rosanne Adderley (Vanderbilt Univ.), for “New Negroes from Africa”: Slave Trade Abolition and Free African Settlement in the Nineteenth-Century Caribbean (Indiana University Press, 2006)
  • Sylviane A. Diouf (New York Public Library), for Dreams of Africa in Alabama: The Slave Ship Clotilda and the Story of the Last Africans Brought to America (Oxford University Press, 2006)

Eugene Asher Distinguished Teaching Award

Note: By committee decision, the Eugene Asher Distinguished Teaching Award was not conferred for 2007.

Fellowships

Fellowship in Aerospace History

  • Slava Gerovitch (Massachusetts Institute of Technology), for research on the technopolitics of automation in the Soviet Union’s human space program.”

J. Franklin Jameson Fellowship in U.S. History

  • Rachel Bohlmann (Newberry Library in Chicago), for research on the Woman's Christian Temperance Union. 

Research Grants

Albert J. Beveridge Grants for
Research in the History of the Western Hemisphere

  • Thomas Adams (University of Chicago) “The Servicing of America: Service Workers in Metropolitan Los Angeles, 1945–1990”

  • Sterling Fluharty (University of Oklahoma) “Warriors for Sovereignty: A History of the National Indian Youth Council, 1961–1975”

  • Robert Gildner (University of Texas at Austin) “Post-Revolutionary Nation Building and Ethnic Politics in Andean Bolivia, 1941–73”

  • Gretchen Heefner (Yale University) “The Missile Next Door: a social and cultural history of the Minuteman”

  • Alexandra Koelle (University of California at Santa Cruz) “Making Tracks: Chinese Railroad Workers Connect the Nation”

  • Melissa Madera (Binghamton University, State University of New York) “Dictating Motherhood: Public Health and Modernization in Trujillo’s Dominican Republic, 1930–61”

  • Kara Vuic (Bridgewater College) “The Death of a Donut Dolly: American Gender and Culture in the Vietnam War”

Michael Kraus Grants

  • Christian Koot (Towson University) “In Pursuit of Profit: Persistent Dutch Influences on the Inter-Imperial Trade of New York and the English Leeward Islands, 1621–1689”

  • Sowande’ Mustakeem (Michigan State University) “Ripples of Infinity: Gender, Health, and Violence in the Middle Passage, 1721–1808”

Littleton-Griswold Grants

  • Lisa Blee (University of Minnesota) “Framing Chief Leschi: Memory, Justice, and American Empire in Nisqually History, 1854–2004”

  • Kathryn Burns-Howard (Northwestern University) “‘No Vote, No Friends, No Hope’: Insanity and the Conditions of Citizenship”

  • Sophia Lee (Yale University) “‘Almost Revolutionary’: Labor Politics, Civil Rights Constitutionalism, and the Administrative State, 1935–1978”

  • Jonathan White (University of Maryland) “‘To Aid Their Rebel Friends’: The Law of Treason in the North during the American Civil War”

Bernadotte E. Schmitt Grants for Research in the History of Europe, Africa, and Asia

  • Clayton Brown (University of Pittsburgh) “Han Identity”

  • Christopher Ely (Wilkes Honors College at Florida Atlantic University) “Public Space and Political Terror in the Nineteenth Century Russian City”

  • Karen Flint (University of North Carolina at Charlotte) “Toils of Empire: Medicine, ‘Malingering,’ and Indian Indentured Labor in Natal, South Africa, 1860–1910.”

  • Jacqueline Gold (Emory University) “No Title Given”

  • Ellen Huang (University of California at San Diego) “China’s China: Jingdezhen Porcelain and the Production of Culture in the Nineteenth Century”

  • Chase Johannsen (Brown University) “A History of Laughter? Paradoxes of Nietzsche’s Laughter during the Third Reich”

  • David Johnson (Appalachian State University) “An Empire for the Twentieth Century: New Delhi and the Cultural-Politics of Imperial Space, 1911–1931”

  • David Jones (University at Albany) “Facing the Epokolo: A History of the SWAPO Youth League”

  • Patrick O’Banion (St. Louis University) “Negotiating Penance: Sacramental Confession and Local Religious Settlements in Early Modern Spain”

  • Donna Patterson (independent scholar) “Expanding Professional Horizons: Female Pharmacists in Dakar, Senegal”

  • Thomas Pegelow Kaplan (Davidson College) “Killing With Words: Linguistic Violence, Nazi Power and the Struggle of Germans of Jewish Ancestry”

  • Kennetta Perry (Michigan State University) “Black Migrants, Citizenship and the Transnational Politics of Race in Postwar Britain”

  • Adam Rosenbaum (Emory University) “The Gemütlichkeit of God’s Country: Tourism and the Evolution of Regional and National Identity in Bavaria, 1870–1939”

  • Sara Scalenghe (Georgetown University) “Being Different: Intersexuality, Blindness, Deafness, and Madness in Ottoman Syria, 1500–1800”

  • Brian Tsui (Columbia University) “Time Reckonings, Factory Management and Labor Protests in Nationalist Guangzhou”Olivia Weisser (Johns Hopkins School of Medicine)“Perceiving Sickness: Gender, Narrative, and the Patient in Seventeenth-Century England”

  • Kristine Wirts (University of Texas, Pan American) “Huguenot Artisans and Early Modern Science and Technology”